EFT

eft1

EFT (DUYGUSAL ÖZGÜRLEŞME TEKNİĞİ)

Amerikalı bir mühendis ve NLP uzmanı olan Gary Craig’ in, Amerikalı klinik psikolog Roger Callahan’ in (Thought Field Therapy) Düşünce Alanı Terapisi’ nden yola çıkarak geliştirdiği bir yöntemdir.
Roger Callahan normal psikoterapinin yanı sıra doğu felsefelerini ve tekniklerini de uzun yıllar araştırır. Su fobisi olan bir hastasını tedavi ederken hastanın, “Suyun düşüncesi bile midemi bulandırıyor!” demesi üzerine Roger Callahan’ ın aklına, hastasının mide ile doğrudan bağlantılı meridyenine hafifçe vurmak fikri gelir. Hemen gözün altındaki bu meridyene yapılan vuruştan sonra hastanın mide bulantısı geçtiği gibi şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkar.
Bir buçuk yıldır süren tedavi boyunca ilerleme kaydedilemeyen su fobisi, ortadan mucizevi bir şekilde kalkmıştır! Hatta buna inanamayan Callahan, hastaya en yakındaki havuza gitmeyi teklif eder ve daha önce suyun yakınına gidemeyen hasta, havuz suyuyla sevinç içinde yüzünü yıkar.
Vücuttaki meridyen sistemi üzerine kurulu bu metot, “Thought Field Therapy” yani Düşünce Alanı Terapisi adıyla bilinmektedir. Callahan’ in bu buluşundan yirmi yıl kadar sonra, Gary Craig, Callahan’ ın tekniğini daha sadeleştirip, kolay kullanılabilir hale getirir ve Duygusal Arınma Tekniği – EFT de böylece ortaya çıkar.

Duygusal Arınma Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Geçmişte yaşadığımız bir olayın bıraktığı duygusal kayıtlardan ve izlerden, parmaklarımızı kullanarak, birkaç dakikada arındırabileceğimiz, zihnimizi vücudumuz vasıtasıyla iyileştirebileceğimiz bir terapi yöntemidir.

Bedenimizin yaşam kaynağı enerji, meridyen adı verilen ve kendileri de enerjiden oluşan kanallar ile bedene yayılır ve tüm sistem tarafından kullanılır. Enerjinin sürekli ve düzgün aktığı, yüksek olduğu zamanlar bizim her bakımdan sağlıklı olduğumuz zamanlardır. Yaşadığımız üzüntü, korku, öfke gibi olumsuz duygular meridyenlerin tıkanmasına sebep olur.
Duygusal sorunu tespit edip, ona odaklanıp ve sonra da bu odaklanma sırasında vücudumuzdaki meridyen noktalara parmak uçlarımızla, belli sayılarda hafif hafif kısa vuruşlar yaparak kanallardaki aksamaları, kesilmeleri giderebiliriz. Bunu uygulamak sadece birkaç dakika alır. Her an her yerde, kendi kendine uygulanabilir.
EFT anlık sorunlardan, köklü ve derin problemlere kadar her konuda uygulanabilir, birçok eski ya da yeni duygusal sorun bir saatten az bir sürede tamamen iyileşebilir.


EFT’nin yaratıcısı Gary Craig’in EFT hakkında söyledikleri:

- EFT  hipnoterapiye benzer,bedenin sübtil enerjilerini de kullandığı için terapiye güç katar.
- EFT, hipnozu derinleştirmekte bize yardımcı olur.
- EFT  konuşma terapisi gibidir. Ancak,problemlerin daha çabuk ortaya konmasını ve çözülmesini sağlar.
- EFT, masaj terapisini de,duygusal bir gevşeme sağlayarak,daha iyi hale getirir.
- Kognitif davranış terapileri ile de çok güzel bir şekilde beraber kullanılabilir,olayların ardındaki kognitif yer değiştirmeleri bulmamızı ve yaratıcı olmamızı sağlar.
- EFT,sistemik desensitizasyona benzer,hatta daha nazik ve hızlı çalışır.

-EFT, karyopraktik çalışmalarda da vücudun sübtil enerjilerini ve önemli duygusal olaylarını bütünleştirdiği için,çalışmanın niteliğini artırır.

Cevapla