Sorunlarımızla Nasıl Başederiz

sorunlar

Hayatımızda iyi veya kötü başımıza ne gelirse ve ne yaşarsak yaşayalım bunların kaynağı bizleriz. Yaşadığımız olaylar, farkında olarak veya olmayarak zihnimizden geçirdiğimiz düşüncelerimizin yaşantımızda maddeleşmiş halidir. Zihnimizden geçen her bir düşünce enerji formudur. Düşüncelerimizle olayları hayatımıza çeker ve olmasına izin veririz.
Peki bu olumsuzluklarla nasıl başa çıkacağız?  Yaşadığımız olumsuz olaylar yaşamımızı yönetmeye başladıysa bir yerlerde yanlış yapıyoruz demektir. Yaşanan negatif bir olayda sergilediğimiz duygusal durumlar genelde korku, endişe, kendinize güvensizlik, stres oluyor. Bu negatif duygular içindeyken bir sorunu çözmemiz mümkün değil. Ne yaşarsak yaşayalım bu durumun düzeleceğinin bilincinde olalım. Sorunu nasıl biz oluşturduysak çözümünde içimizde ki güçte olduğunu bilelim.
Hissettiğimiz negatif duyguları sıfırlayıp, soğukkanlı davranıp olaylara karşı tepkisiz olmalıyız ki, ne kadar tepkisiz kalırsak yaşananları daha iyi değerlendirme imkanımız olur. Olan bir şeyi kabullenip, çözüm odaklı olmalı ve kişileri değiştirmek ve kendi düşüncelerimizi karşı tarafa zorla kabul ettirmek yerine enerjimizi çözüm odaklı kullanmalıyız. Bakış açımızı ne kadar geniş tutarsak yanlış yorumları ve anlaşılmaları da bir o kadar aza indirgeriz. Ayrıca yaşanan olayı ve o olayın içindeki kişileri birbirinden ayırıp durumu kişiselleştirmediğimizde objektif olarak değerlendiririz. Bakış açınızı değiştirip başınıza gelen bu olayın neden kaynaklandığını ve geçmişte ne yapmış olabileceğinizi düşünüp değiştirme yoluna gitmeliyiz. Yapacağımız duygusal ve zihinsel çalışmalarla geçmişte yaşadığımız duyguları şifalandırdığımızda bu güne taşıyacağımız olumsuzluklar ortadan kalkacaktır.
Size acı veren, eziyet eden bir durumla beraber yaşamayı öğrenmek zorunda olduğunuza inanmayın. Bütün bunları yaptıktan sonra olması gereken ne ise olmasına izin verin. Şu an sizin için olumsuz görünen bir şeyin daha sonra sizin hayrınıza olabileceğini de aklımızdan çıkarmayalım. Amacımız güçsüz yanlarımızı kabul edip içimizde bunlarla baş edecek güçlü yanlarımızı ortaya çıkarıp keşfetmektir.
Başarılı olmak için de önce kendimizi tanımalı, sınırlarımızı bilmeli ve olayları değiştirme gücümüzün farkında olmalıyız.
Sevgilerimle
Filiz Ünlü

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla