Sezgilerimiz Bize Neler Söylüyor.

11193223_10206132309008096_9032564787022483942_n

Sezgi, her türlü bilişsel rol oynayan temel zihinsel bir eylemdir. Sezgilerimiz bizim yaşantımız ile ilgili seçimler yaparken kendimiz,çevre ve dünya ile ilgili bilgi akışı sağlayan bilge yanımızdır. Genel anlamda herkesin söylediği 6.his veya içe doğan bir histir.

Sezgilerine güvenen insanlar yaşantılarında daha mutlu, başarılı olmaya ve kendilerine sınırsız olanaklar açmaya yönelirler. Sezgilerimize kulak verdiğimizde ve buna göre davrandığımızda hayatımızla ilgili doğru cevaplar bize gelecektir. Elbette doğru sorular sorarak, mantığımızı ve egoyu bir kenara koyarak. Çünkü sezgilerimiz duygulardan beslenir.


Sezgi bir çok şekilde gelir. İç sesimiz, rüyalar, simgeler, görüntü, duygular, ani bilişler (birden bir şeyi anlama- böyle durumlarda genelde ahhh tamam buldum! deriz) ve soru-cevap şeklinde. Peki bu içsel sezgimize nasıl ulaşacağız? ilk önce kendimize ve içimizdeki sese güvenmeliyiz. Güvendiğimiz zaman gelen bilginin bizim için doğru olduğunu da biliriz. Sadece sorun ve gelen cevaba kulak verin.

Ben bilgiyi genelde iç sesimle, kimi zaman da bilinçaltımı programlar, soru sorar ve cevabını rüyalar şeklinde alırım. Eğer bu yolu denerseniz de sabah uyandığınızda cevabı net bir şekilde hatırlamak istediğinizi dile getirin. Ayrıca meditasyon yaparak da sezgilerinizi güçlendirir ve istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Başka bir yöntem ise yazarak. Boş bir kağıda öğrenmek istediğiniz şeyle ilgili soruyu yazın, zihninizi rahatlatın ve cevabın gelmesini bekleyin. Eğer o an için cevap gelmiyorsa kendinizi fazla zorlamayın. Kağıdı bir kenara bırakın ve ondan öncesinde her ne yapıyorsanız yapmaya devam edin. O gün veya daha sonrasında cevabı içsel olarak alırsınız.

Sezginin rehberliğini işitmenin birçok yolu vardır.Kendiniz için en doğru olanı deneyerek ve yazarak yapacağınız çalışmalarla ona ulaşma yolunuz netleşecektir.

Einstein’in “Evrenin temel yasalarıyla ilgili kavrayışım, akılcı zihnimin ürünü değildi” sözü sezginin hayatımızda ki önemini anlatıyor diye düşünüyorum.

Sevgiler,
Filiz Ünlü
 

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla