Şimdi Tam Zamanı Hayatı Ertelemeyin

tamzaman

 

Ertelediklerimiz başkasına sunduğumuz fırsatlardır.

Bugününü erteleyen yarınını göremez…

Yapacağımız işlerde söyleyeceğimiz sözlerde neden erteleme ihtiyacı duyarız? Nasıl yapacağımızı bilmediğimizden mi? Mükemmel olduğumuzdan mı? Kendimize olan güvenin eksik veya yetersiz olduğundan mı? Sürekli bunu daha sonra yaparım deriz. Erteleyerek sadece kendimizin değil karşımızda ki insanın da zamanını erteleriz. Ertelemek alışkanlık halini almaya başladığı zaman hayatımızda ki her şeyi ertelemeye başlarız.

Yapacağımız işi ertelediğimiz zaman o işi yok sayamayız. Kısa vadede yükümüzü hafifletir ama uzun vadede ertelenen her iş kaçırılan fırsatlar olarak bize geri döner. Rahatlama yerine bizi daha çok strese sokar.

Hayatta zamanında yapılması gerekeni daha sonraya atıp yapmayıp ertelediğimiz ve sonra geç kalıp üzüldüğümüz daha birçok şey var. Aslında hayatta kaybettiklerimiz ertelediklerimizden ibaret. Mutlu olmayı ertelemeyin. Sevdiklerinizle, ailenizle, çocuklarınızla vakit geçirmeyi onları ne kadar çok sevdiğinizi söylemeyi, geçmiş kırgınlıklarınızı affetmeyi ertelemeyin. En güzel eşyalarınızı kullanmak için yarını beklemeyin.

Şimdi değilse ne zaman?

Erteleme alışkanlığından tamamen vazgeçemesek de, uygulayabileceğimiz birçok yöntemle bu durumun üstesinden gelebiliriz. Plan ve programlı bir şekilde hareket edip yapacaklarımızı zaman dilimine ayırabiliriz. Liste oluşturarak hedefimizi net ve gerçekçi bir şekilde ortaya koyup adım adım ilerleyebiliriz. Nelerin öncelikli olduğunu tespit edip ona göre harekete geçebilir ve gerekiyorsa amacımıza ulaşmak için çevremizden yardım alabiliriz. İyi bir organizasyon ve bilgi birikimiyle bu durumun üstesinden gelebiliriz.

İnsanın kendisine verebileceği en güzel hediyelerden biridir ertelemeden yaşamak. Zaman her zaman şimdidir.

Sevgilerimle,

Filiz Ünlü

 

 

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla