Kelimelerin Ve Düşüncelerin Gücü

kelime

Çevremizdeki insanların konuşmalarında veya kendi konuşmalarımızda zaman zaman farkında olmadan kullandığımız olumsuz kelimelerle kendimize kısıtlar ve kalıplara sokarız.

İşe gitmek zorundayım…Şunu yapmak zorundayım,bunu yapmak zorundayım. Zorundayım… zorundayım… Ne kadar kısıtlayıcı bir kelime. Bunun yerine yapmayı seçiyorum diyebiliriz.

‘’İşe gitmeyi seçiyorum çünkü geçimimi sağlıyorum.’’ ‘Çünkü kiramı ödeyebiliyorum’ gibi… Bu kalıp bize farklı bir bakış açısı kazandırır. Sonuçta hepimiz tercihlerimizle yaşamıyor muyuz?

UNUTMA! Bunu unutma, şunu unutma, sürekli kullandığımızda unuturuz ne kadar hatırlamak istesek de unuturuz bunu yerine Hatırla diyebiliriz.

Bilinçaltımızın espri anlayışı yoktur ne söyler ve düşünürsek onu alır ve uygular. Kendimizle ilgili olumsuz ve aşağılayıcı söylemler yaptığımızda ve kelimeler kullandığımızda bilinçaltımız bunu olduğu gibi alır. Ok. Sen bunu istedin tamam ben de yaparım der ve uygular.

Veya karşımızda ki insanlara bu şekilde davranırsak bilinçaltı bunu yine sen kabul eder, bilinçaltı karşındaki insanlar seni ayırmaz. Sadece kelimeleri işitir ve algılar. Her ne düşünüyorsak bize geri gelir. Bumerang gibi…
Bunun yerine karşımızdaki insanlara veya onların hakkında överek konuşun, onları övün bunun sizde yapacağı değişimi gözlemleyin.

Mesela bir arkadaşınızla konuşuyorsunuz onun cümlelerinde konuşma şekliyle kendisini nasıl mahvettiğini gördüğünüzde bunu başkalarına anlatıp ortalıkta dolanmayıp bunun yerine kendimize bir pay çıkartıp bu bilgiyi kendimizi düzeltmek için kullanabiliriz.
Unutmayalım ki konuşma tarzımız değişirse bizler de değişiriz.

HAYIR! Eskiden hayır demesini bilmezdim daha doğrusu bilirdim ama kullanmazdım. Karşımdaki insan üzülecek ve kırılacak diye. Halbuki kırılan ben oluyordum. Bunun farkında değildim. Hayır demek yerine yapmamak için bahaneler üretirdim. Bunun beni nasıl yorduğunu bilmeden. Ama şimdi demem gereken yerde hayır diyebiliyorum. İlk hayır dediğim zamanı hatırlıyorum da… Sanki üzerimden koca bir yük kalkmıştı. Başka kelimeler sığınmadan eğer istemiyorsam hayır derim.
Düşüncelerimizi kendimiz seçeriz, kimse nasıl düşünmemiz gerektiğini söylemez. Bizi farklı düşünmeye itemez. Düşüncelerimiz içsel konuşmalarımızın temelidir. Sabah kalktığımızda havanın kötü olması, başımızın veya sırtımızın ağrıması, istemeyerek işe giderken sarf ettiğimiz olumsuz söylemlerimiz, düşüncelerimiz güne nasıl devam edeceğimizin temelini oluşturur.

Sabahları daha iyi uyanmak için akşamları yatarken olumlu şeyler düşünüp hayal edebiliriz. Güzel ve olumlu şeyler okuyabiliriz. Sorunlarımıza cevap bulmak için rehberlerimizden veya rüyalarımızdan yardım alabilir. Şifa çalışmaları yapabiliriz.

Düşüncelerimizi olumluya çevirip endişelerimizden kendimizi kurtarırsak hayatı daha mutlu ve güvenli yaşarız.

Daha güzel, mutlu bir hayat yaşamanız dileğim ile,

Sevgiler

Filiz Ünlü

 

 

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla