Hayallerimiz, Düşüncelerimiz Ve Alışkanlıklarımız

imagesJG03ZL3W

Yaşantımızda hayaller kurar ve hayallerimizi gerçekleştirmek için her şeyi yaptığımızı düşünürüz. Peki ya düşüncelerimiz ve alışkanlıklarımız. Onları da hayallerimizle beraber destekliyormuyuz?

Akşam yattığımız zaman hayal kurarız. Bir gün sonra yapacaklarımız ve gelecekte yapacaklarımız için. Ama sabah kalkar kahvaltımızı eder ve otururuz. Saatler geçer ve oturmaya devam ederiz. Sanki bir gece önce günümüzü nasıl geçireceğimizi hayalini kurmamış gibi. İçimizden‘Amaaan otur canım ne yapacaksın dışarıya çıkıp ‘ diyen ve bizi durduran bir sese kulak veririz. Birkaç saat sonra düşüncelerimizde o sese benzemeye başlar. ‘Tamam canım bugün değil yarın giderim, yarın yaparım; ne olacak ki’  deriz. İş yerinde düşünüyoruz, bugün hava güzel işten sonra dolaşayım, kitapçıya gideyim vs… Akşam olduğunda ayaklarımız sizi direk eve götürüyor. Giderken de bahaneler sıralıyoruz kendi kendimizi ikna etmeye çalışarak. Bir gün bir bakmışız günlerimiz ertelemelerle geçiyor. Sürekli evde oturan veya işten eve gidip geldiğimiz rutin bir hayatımız olmaya başlıyor.

Zamanla enerjimiz düşüyor. Kendimizi beğenmemeye başlıyor, yetersiz hissediyor ve kendimize karşı sertleşiyoruz. Öfkeli ve sürekli canı sıkkın bir halde oluyoruz. Sonrasında baş ağrısı, mide ağrısı, uykusuzluk derken kendimizi depresif duruma getiriyor ve çareyi ilaçlarda arar hale geliyoruz. Bu can sıkıcı hallerimizi çevremize, sevdiklerimize, ailemize bulaştırıp ve başınıza gelenlerden başkalarını suçlamaya ve etrafımızda bir günah keçisi aramaya başlıyoruz. Başımıza gelenlerin tek sorumlusu kendimiz olduğunu unutarak.

Kendimizi artık sabote etmeyi bırakıp dengeli bir yaşama başlama zamanı gelmedi mi?

Aynanın karşısına geçin; ne kadar mükemmel olduğumuza bir bakın. Yaradan’ın bu dünyayı ne kadar mükemmel yarattığını düşünüp bizi de bir o kadar mükemmel yaratmış olduğunun bilincine varalım. Kendimizi sevelim ve sevdiğimizi söyleyelim. Biz her şeyi hak ediyoruz. İyiliği , güzelliği,mutlu olmayı, başarılı olmayı, zengin olmayı, harika dostlara sahip olmayı ve hak ettiğimiz gibi yaşamayı. Zihinsel enerjimizi yükseltelim. Artık hepimiz biliyoruz düşüncelerimizin birer enerji ve evrende birer titreşen varlık olduğumuzu. Öğrenmemiz gereken, yaşamımızda ne istiyorsak o istekleri çekmek için düşüncelerimiz ya da bu titreşen enerjimiz ile uyumu nasıl yakalayacağımızdır.

Bu yüzden düşüncelerimizi istemediklerimize değil istediğimiz şeylere yönlendirelim. Hayata her şeyin olumlu tarafından bakalım, olumlu söylemlerimiz ve kelimelerin olumlu olanlarını kullanalım. Çevremizdeki insanlar için olumlu düşünelim. Kendimiz için istediğimiz bir şeyi başkaları içinde isteyelim. Kendimizin bu hayatta ne kadar çaresiz ve sıkışmış olduğunu düşünürsek öyle de yaşarız. Sağlıklı olmayı düşünür ve hissedersek öyle oluruz. Yaşantımıza uyumu ve huzuru çekelim, biraz yavaşlayalım ve zihnimizi yavaşlatmak için çaba harcayalım. Doğru bir şekilde düşünmeyi öğrendiğimizde hayallerimizle düşüncelerimiz ortak olmaya başlar. Ve bu ortaklığa davranışlarımızla alışkanlıklarımızı kattığımızda hem istediklerimize sahip olur hem de çevremize kendimizi olduğumuz gibi yansıtmaya başlar yaşamla bir ve dengede oluruz.

Bu dünyada nasıl algılanmak istiyorsak o şekilde yaşamaya başlarız. Biz kendimizi nasıl görüyoruz? Peki çevremizde bizi bizim gördüğümüz gibi mi görüyor?  Zihinsel enerjimizi olumlu düşüncelerimizle birleştirip bunu davranışlarımızla uyguladığımız zaman görünmek istediğimiz gibi görünür ve o şekilde algılanırız.

Hayallerimiz, düşüncelerimiz ve alışkanlıklarımızla bir denge kurmak istiyorsak şunu unutmamalıyız ki düşündüğümüz şeyi elde eder düşündüğümüz şey oluruz. İstesek de istemesek de.

Sevgilerimle

Filiz Ünlü

 

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla