Meditasyon Nedir?

imagesNDVS4SMB
Meditasyon düşüncesiz farkındalık konumudur. o konumdayken dikkatinizi geçmişe ya da geleceğe, yani gerçekten uzağa götürecek hiçbir düşünce yoktur. Kişi düşünmediğinde dikkati sadece şu anı deneyimler. Şu an tek gerçektir çünkü orada ne bitmiş olan geçmiş vardır ne de gelecek. fakat derin düşünme uyku ya da trans konumu değildir çünkü meditasyon’da kişi kendi yaşadığı deneyimlerin tamamen farkındadır. ve o saf farkındalık konumunda kişi içindeki sonsuz huzur, neşe ve sevgi kaynağı olan ruhunu hissetmeye başlar. Meditasyon konumunda kişinin dikkati sürekli yedinci çakranın — sahasrara’nın — yer aldığı başın üstündedir. Buradaki amaç, uyarıları ortandan kaldırmak değil, bir ses, bir şekil, bir kelime ya da nefes üzerine yoğunlaşmaktır. Zihin rahatlık ve dinginlik duygularıyla dolu olduğunda başını alıp gidemez, tasalanamaz, streslenemez ya da depresyona giremez.

Farklı meditasyon çeşitleri vardır. Bunlardan en yaygın olarak bilineni dua etmektir. Farklı meditasyon okullarının farklı öğretileri bulunmaktadır; Zen meditasyonu, Budist meditasyonu gibi. Ama hepsi ortak bir noktaya odaklanır; zihni rahatlatmak.

Meditasyonun faydaları

  • Meditasyon, insanın ruhsal gelişiminde son derece etkili bir yöntemdir.
  • İnsanın akıl ve mantık yoluyla sırrına ulaşamadığı evrensel gerçeklere derin bir sezgi ve farklı bir algılama yoluyla ulaşmasını sağlayan en etkili yoldur. Meditasyon sürecinde zihne ilham dolar, sezgisel bilgi akmaya başlar ve kişi üstün bir bilinç haline ulaşarak öz benliğiyle ilişki kurabilir.
  • Kişinin meditasyonda hissettiği neşe konumu o kadar derin ve tatmin edicidir ki, kişi herhangi bir başka etkiye bakmaz. Kişi sadece kendi iyiliği için meditasyon yapar.
  • Meditasyon yapan bir kişinin çakraları ve enerji kanalları temizlenir, dengelenir ve böylece bütün yaşam dengeye gelmiş olur; mutluluk ve huzurla dolar.
  • Sağlık açısından da önemlidir. Çünkü çakralar bir kez temiz olduğu zaman, kontrol ettikleri organlara yeterli enerjiyi sağlarlar. Böylece, organlar sağlıklı hale gelir ve fiziksel rahatsızlıklar kaybolur.
  • Meditasyon ve içgözlem yoluyla kendimizi düzeltirken; açgözlülük, ihtiras, öfke gibi düşmanlarımızdan da kurtuluruz. Böylece kişi fiziksel, akılsal ve duygusal olarak da sağlıklı hale gelir.
  • Günlük hayatımıza denge getirir. O denge sonucu, kişi ne iş yaparsa yapsın, onu daha iyi yapar. İşte daha başarılı olur ve bu başarı çok sıkı yada çok fazla çalışarak değil; işi daha iyi yaparak kazanılır.
  • Ailemiz ve sosyal ilişkilerimiz gelişir. Çünkü meditasyon yapan bir kişi diğerlerinde hatalar bulmak yerine kendine bakma davranışını kazanır. Dolayısıyla kişi, diğerlerine karşı daha pozitif bir davranış içinde olur ve onlarla tartışmak yerine insanlara yardım eder. Meditasyon yapan kişi masum, yaratıcı, cömert, korkusuz, sevgi dolu ve affedici hale gelir.
  • Zihin ve beden arasındaki ilişki açısından önemlidir. Zihin özümüzün fiziksel olmayan enerjisinin bir yönüdür, bu enerjiyle gözle görülmeyen ve elle tutulamayan düşünceler, hisler ve tutumlar üretiriz. Bedenimiz, görünür ve elle tutulur olan fiziksel bir varlıktır. Ancak zihin bedenin hareketlerini yönetir. Zihin olmaksızın bedenin fonksiyonu yoktur ve zihin de beden olmaksızın kendini ifade edemez. Birbirlerini tamamlarlar…

Meditasyon Hakkında Sorulan Sorular :

1) Meditasyon için Günün En Uygun Zamanı Hangisidir?

Meditasyon her zaman faydalı olmakla birlikte meditasyon yapan çoğu insan sabahın erken saatlerinin meditasyon yapmak için en iyi zaman olduğu konusunda fikir birliğine varmaktadır. Bunun kısmen nedeni olarakta erken saatlerde günlük yaşam karmaşasının henüz başlamamış olması bu nedenle de bir meditasyon ortamı yaratmanın daha kolay olduğu söylenmektedir. Sabah erken meditasyon yapmak meditasyonun enerji ve huzurunun bir kısmını günlük aktivitelerimize taşıma fırsatı da verir. Birçok insan akşam yemeğinden önce ve gece geç saatlerde de meditasyon yapar. Diğer bazıları öğlen meditasyon yapar. Bu zamanlarda kısa bir meditasyon bireyin birikmiş iş – günü stresini atmasına ve sonraki aktiviteler için tazelenmesini sağlar. Göz önüne alınması gereken önemli bir nokta günlük planın ne zaman meditasyona izin vereceğidir. Günün belli bir zamanının meditasyon için ayrılması düzenliliği sağlamaya yardımcı olur.

2) Gözlerim Açık mı Yoksa Kapalı mı Meditasyon Yapmalıyım?

Değişik gelenekler buna değişik yanıtlar verir. Gözlerinizi kapamak uyuklamaya neden olabilir. Eğer sizin için durum böyleyse onları biraz açmayı deneyebilirsiniz. Gözlerinizi açmak dikkat dağıtıcı olabilir. Eğer durum böyleyse gözlerinizi kapamayı deneyin veya boş bir duvara bakın.(Zen Stili) Yada gözlerinizi yarım yada biraz daha fazla açıp odaklanmadan direkt aşağı doğru bakın ama başınızı dik ve çenenizi hafif içeride tutun. Bazen meditatörler göze yakın (1 metreden daha yakın) bir yere odaklanmadan dolayı başağrıları deneyimleyebilirler. Odaklanmış olsun yada olmasın bakış şekli gözlerdeki yorgunluğu ve baş ağrılarını önlemek için gevşetilmelidir.

4)  Niçin Bazı İnsanlar Müzik Eşliğinde Meditasyon Yapar?

Meditatif müzik meditasyon ortamı oluşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bazı insanlar meditasyonu göreceli olarak kolay bulmalarına rağmen oturup meditasyona başlamakta zorlanırlar. Müzik bunu daha kolay hale getirebilir. Bazı insanlar sıklıkla müzik eşliğinde meditasyon yaparken diğerleri sessiz meditasyonu tercih eder ve müziği kullanmazlar.
5) Ne Kadar Süreyle Meditasyon Yapmalıyım?

Meditasyon ilk öğrenilirken genellikle 10-15 dakikadan fazla meditasyon yapmak mümkün olmaz. Bir müddet düzenli pratikten sonra kişi daha uzun zaman periyodlarında meditasyon yapabilecek duruma gelir. Birçok kişi 20-30 dakikalık bir süreyle günde 2 kez meditasyon yapar ama doğru süre ve sıklık her bireyin kararına bağlıdır.

6) Farklı Meditasyon Teknikleri Nelerdir?

Meditasyon, genelde zihnimizde süregelen rastgele düşünce aktivitesinin ötesinde dikkatimizi yöneltip konsantre olduğumuz birşey içerir. Bu katı bir nesne veya bir resim, bir mantra, solunum yada yönlendirilmiş imgeleme olabilir. Kullanılan tipik nesneler bir mum alevi veya bir çiçek olabilir. Bazıları resimler kullanabilir, bu bir mandala (yüksek derecede renklendirilmiş simetrik resim) veya yüksek bir meditasyon durumundaki bir spiritüel öğretmen olabilir.

Mantralar akıcı, meditatif nitelikte seslerdir ve yüksek sesle veya içten tekrarlanabilir.
Yönlendirilmiş imgeleme kişinin meditasyon durumuna gelmesine yardımcı olabilir. Aynı zamanda imgeleme meditasyon durumuna eriştikten sonra çeşitli sonuçlar oluşturmak için de kullanılabilir.

7) Hangi Yöntem Benim için Doğru?

Herkes için doğru bir meditasyon tekniği yoktur. Bazı teknikler belli insanlar için daha iyiyken diğerleri başkaları için daha iyidir. Önemli olan şey sizin için yararlı olanı bulmaktır.

Bir meditasyon örneği :

Kendinize her gün meditasyon için yirmi dakika ayırın. Öncelikle meditasyon bir konsantre olma halidir. Bunun için olabildiğince dış dünya ile bağlantı kurulmamalıdır. Derin düşünme esnasında sizi rahatsız edecek şeyleri saf dışı bırakmalısınız. Örneğin televizyon açık bırakılmamalı mümkünse telefonlarınızı kapatmalısınız. Meditasyon yapmak için özellikle yeni başlayanlar sözsüz müzik tercih edebilirler. Ancak müzikler ağır enstrümanlar ile değil doğaya yakın sesler ile olmalıdır. Meditasyon sırasında saatinize bakabilirsiniz, ama sakın alarm kurmayın; çünkü bir anda irkilebilir ve vücudunuzun rahatlığını bozabilirsiniz. Bitirdikten sonra, birkaç dakika sessiz oturun ve o rahatlığın üzerinize tamamen yerleşmesine izin verin. Meditasyonu günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin. Zihniniz temizlenecek, size verilen görevleri daha iyi yapacaksınız, kendinizi yenilenmiş hissedeceksiniz.

Temel meditasyon seansı
• Sesten ve telefonlardan (cep telefonunuz da dahil] uzak sakin bir yer bulun.
• Rahat bir yere oturun (ya da ayık kalabilecekseniz uzanın!)
• Dik oturun, boynunuzu düzleştirin ve çenenizi göğsünüze doğru bir miktar eğin.
• İlk beş dakikayı vücudunuzdaki her kası gevşetmeye ayırın. Burnunuzdan rahat ve yavaşça nefes almaya odaklanın.
• Nefes aldıkça, aldığınız ve verdiğiniz her nefese, nefesler arasındaki doğal duraksamaya odaklanın.
• Dikkatinizi kaybetmeye ve başka şeyler düşünmeye başlarsanız, düşüncelerinizin size doğru gelen ve anında dağılan bulutlar olduğunu gözünüzün önüne getirmeye çalışın.
• Seansın sonunda, ilk birkaç dakika çok yavaş hareket etmeye özen gösterin -özellikle de yatıyorsanız.

Meditasyon Çeşitleri :

1)  Yoğunlaştırıcı Meditasyon ( Samatha, kontrasyon)

2)  Budist Meditasyonu

3) Yogi Meditasyonu

4) Transandantal Meditasyon

5) Görsel Meditasyon

6) Sürekli Bakış ( Tratakam)  Meditasyonu

7)  Ses Meditasyonu

8) Kasina Meditasyonu

9)  Mudra Meditasyonu

10) Sufi Meditasyonu

11) Nataraj Meditasyon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hakkında Site Yönetimi

Cevapla