İstiyorum Ama Olmuyor! Diyorsanız…

istiyorum

Hayatta daha iyi ve mutlu olmak için her zaman bir şeyler isteriz. Ev, araba, iyi bir iş, iyi bir eş ve rahat bir şekilde yaşayacağımız çok paramız olsun isteriz. Evrenin bolluk ve bereketle dolu olduğunu gördükçe bizim neden bolluğumuz ve bereketimiz istediğimiz gibi değil diye düşünürüz. Mutlu olmak, sağlıklı olmak, ekonomik bağımsızlığa kavuşmak, kariyer sahibi olmak ister ve bunları söylerken istiyorum deriz.

Gerçekten ne istiyoruz? Bizim için önemli olan ne ?  Neye ulaşmak istiyoruz? Neyi kastediyoruz? Değişim istiyorsak ne şekilde değişmek istiyoruz. Bunları yapabilmeniz için elde etmeniz gereken şeyler nedir?  Bunlara sahip olmak için kimlerle ilişki içinde olmalıyız. Sahip olmak istediğimiz şeyleri gerçekten ne için istediğimizi belirlemeliyiz.

Mesela dil öğrenmek istiyoruz. Tatilde konuşmak için mi? Yabancı kitap okumak için mi, işyerimizde daha üst bir kademeye geçmek veya yurtdışına çıkmak için mi?

Daha iyi bir iş hedefliyoruz. Daha fazla maaş almak için mi? Sosyal çevre edinmek için mi? Statü atlamak için mi? Yaşam kalitemizi arttırmak ve istediklerimize sahip olmak için neler yapıyoruz. Nasıl istiyoruz?

Bizler değişimi meydana getirmek için bütün olanaklara sahibiz. Sadece nasıl ve ne şekilde isteyeceğimizi bilmiyoruz. İsteklerinizi detaylandırın. Daha iyi bir iş dedik. Sadece maaşınızı, iş arkadaşlarınızı değil ayrıca masanızı oturacağınız koltuğu, hatta kaç ayaklı olacağını, masa üzerindeki isimliğinizi, alacağınız ek ücretleri, hafta sonu tatilleri, şirket arabasını, evinize uzaklığını. Bunlar olduğunda kazanımlarınızı, saygınlığı, insanların size bakış açısını, övgülerini, umduğunuzdan daha fazla elde edeceğiniz yaşam kalitenizi şekillendirin. Beş duyumuzu kullanarak ulaşmak istediğimiz durumu hayal edin. İsteklerinize nitelik katın. Keyif ve mutluluk verici bir sonucu hayal edip gerçekçi bir şekilde yaşarsanız bu doğal olarak gerçekleşir.

Zihnimizde bütün bunları canlandıralım. Ne görüyorsunuz? Ne olmak veya neye sahip olmak istiyoruz? Sahip olduğumuz zaman ne hissedecek nasıl görüneceğiz? Çevremizdeki insanlar bize nasıl bakacak ve nasıl görecekler. Hayal ettiğiniz bu durumu beş duyunuzu katarak canlandırın. Büyüklük, şekil, renk, doku ya da başka duyumsal özellikler ekleyin. Çalışmaya başlamadan önce bunu en hızlı ne zaman gerçekleştirebilir, bu işi ne zaman bitirmiş olabilirim diye bir zaman belirleyin.

Şimdiki durumunuz (duygu-düşünce-davranışlar) +kaynaklarınız  = sizi istediğiniz duruma (duygu-düşünce-davranışlar)  getirecektir. Elinize kağıt kalem alın ve şimdiki durumunuzu maddeleyerek yazın. Yanına kaynaklarınızı, ve en sona istediğiniz durumları. Çalışmaları yaptıkça şimdiki durumunuz sizin ilerleyip ilerlemediğinizi gösterecek. Kaynaklar ise sizin hem içsel hem de çevresel kaynaklarınızı değerlendirmeniz ve geçmiş deneyimlerinizi de göz önünde bulundurmanızı sağlar. Şimdiki durumunuz ise hayallerinizi gerçekleştirdikten sonra elde ettiğiniz durumdur. Yani başarınız.

Yaptığınız bu çalışma zamanla sizin günlük tutumunuzdan tutun da gelecekte sahip olmak istediğiniz bütün durumlarınızı ve inançlarınızı da kapsayacaktır. Unutmayın ki hayal edemediğiniz bir şeye ulaşamazsınız.

Sevgilerimle

Filiz Ünlü.

 

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla