Öfke Ve Korkuyla Beslenmek

ofkekorku

Duygularımızla başa çıkmanın yolu onları kabul etmektir. Ve bize ne anlatmak istediğini anlayabilmektir. Küçüklüğümüzden beri ailemizin ve toplumun baskılarından dolayı duygularımızı sürekli bastırmak zorunda bırakıldık. Hayata atıldığımız zamanda kendimizi ifade edemediğimizden dolayı kırgınlık, öfke ve korkularımıza yenik düşüp hem zihnimizi hem de bedenimizi tüketmeye başladık. Sürekli bu negatif duygularla yaşayarak kendimize ne yaptığımızın farkında mıyız?

Hepimiz hayatımızın belli dönemlerinde arkadaşımıza, patronunuza ve eşimize öfkelenebiliyoruz. Kendimizi net bir şekilde ifade edemediğimiz zaman duyduğumuz öfkeyi içimize yöneltip hastalıkları bedenimize davet ediyoruz. Bu duygudan kurtulmanın yolu öfke duyduğumuz kişiye bunu söylemektir. Diğer bir yöntem ise o kişiyle aynanın karşısında konuşmak. Öfkeyi dışa vurmadığımız ve öfkelendiğimiz kişiyle konuşmak istemediğimiz zaman da bağırmaya başlarız. Yaşadığımız bu durum iyi bir ilişki ve iletişim kuramadığınızın göstergesidir. Geç olmadan geçmişten veya şimdi kime kırgınsak, kime öfkeliysek konuşalım, anlaşalım ve affedelim ki bu duyguyu kendimizden uzaklaştıralım. Belki de öfkelendiğimiz kişiden bize faydalı bir şey gelecek ve biz onu bu duygu içindeyken fark edemiyoruz ve görmemeyi seçiyoruz.

Korkuyu ise kendimize ve başkalarına güvenmediğimiz zaman yaratırız. Küçükken korktuğumuzda annelerimiz, babalarımız bizi yatıştırır ve güven teselli ederlerdi. Büyüdüğümüzde belki başımızı okşayan olmuyor ama yinede biz kendi kendimizi korkutmaktan vazgeçirebiliriz. İşyerimizde kendimiz ile ilgili duyduğumuz olumsuz bir kelimeyi alır zihnimizde büyütür korkularımızı da ekleyerek kendimizi işten çıkartılmaya kadar götürebiliyoruz. Yeni bir işe başlarken korku senaryoları yaratıp bir adım bile atamayacak hale gelebiliyoruz. Başımızı yastığa koyduğumuzda zihnimizde ürettiğimiz kim bilir daha ne korkutucu senaryolar geçer. Ne kadar olumsuzluk varsa hepsini hayatımıza çağırıyoruz. Ondan sonrada bu benim başıma niçin geldi diye soruyoruz. Bunları yaşıyoruz çünkü kendimize yeteneklerimize ve yapabileceklerimize güvenmemeyi seçiyoruz. Kendinizi olumsuz düşünce içinde bulduğunuz da hemen yerine güzel bir imge koyun veya güzel geçirdiğiniz güvende ve mutlu olduğunuz bir anı hatırlayın. Kendinizi korkutmaktan vazgeçin. Kendinize karşı sabırlı olun. Kendinizi her yönden, yaptıklarınızla ve yapamadıklarınızla beraber sevin. Kendinizi sevmek kendinizi desteklemektir ve sevginizin sizi bir adım daha ileriye götürmesine izin verin.

Sevgilerimle,

Filiz Ünlü

 

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla