Başarının Yolu Özgür Olmaktan Geçer

1458492_10205469281672827_302208168167051141_n

 

Hepimiz hayatta yaşam kalitemizi yükseltmek, başarılı olmak ve daha iyi şartlar altında yaşamak isteriz. Peki sizin yaşantınız ne durum da? İyimi, kötü mü?  eh işte idare ediyorum diyenlerden misiniz?

Veya  ben hayatımda istediğim her şeyi  gerçekleştiriyorum ve başarılıyım diyebiliyorsanız o zaman özgürsünüz demektir.  Evet başarı özgür olmaktır. Endişeden, korkudan, hüsrana uğramaktan, başarısızlık kaygısından kurtulup hayatınızı ve hayatınızda size bağlı olanlarla beraber daha mutlu ve doyum içerisinde güzel şeyler yapmaktır.

Her şey bir adımla başlar. Bir kere başardığınızda diğer hedeflerinizde ardı ardına gerçekleşecektir. Önce başarılı olmak istediğiniz konuyu belirleyin.  Hangi konuda ve neden başarılı olmak istiyorsunuz? Ve bunu gerçekten istiyor musunuz?  Cevabınız EVET  ise;  işte size öneriler.

İnançlarınızı gözden geçirin :  Yeni bir işe  başlarken başarısız olacağınızı değil, başarılı olacağınızı düşünün. Kendinize olduğunuz kişiden daha iyi olduğunuzu hatırlatın. Karşılaştığınız en ufak bir zorlukta bile başaracağım diye düşünün. Ben bu işi asla yapamam, kimse bana destek olmuyor, ben bunu hak etmiyorum, yetersizim  şeklindeki negatif  enerji yüklü düşünceleriniz başarı yolunda ilerlemenize engel olacaktır.  İnandığınız şeyler sizin gerçeklerinizdir. Unutmayın olumlu inançlar sizi hep bir adım ileriye götürür.

Korkularınızı kabullenin : Bir işe başlarken hissettiğimiz endişe, kaygı, tedirginlik gibi duygular korkularımızın aşamalarıdır. Kaybetmekten , başarısız olmaktan, yargılanmaktan , eleştirilmekten ve buna benzer bir çok şeyden korkarız. Önce korkularınız olduğunu kabul edin. Ve bunların ne olduğunu bulun ve  listeleyin. Sırayla her birini gözünüzün önünde canlandırın. Bu durumun üstesinden nasıl  gelebilirim?  Bu korku ile ilgili duygu , düşünce ve inançlarınız nelerdir? Korkmamanız için ne olması gerekir? Gözünüzü kapatın ve bu soruları kendinize sorun. Eğer bu konuda destek almanız gerekiyorsa da  destek almaktan çekinmeyin.  Neyi başarmak istiyorsanız en detaylı şekilde gözünüzde canlandırın .  Bu görüntü sizi heyecanlandırıyor ve güzel şeyler hissettiriyorsa korkularınızın önüne çok daha rahat geçersiniz.

Mazeret bir hastalıktır : Bir işi yapmayı ,başarı yolunda ilerlemeyi  istemiyorsak  ilk sığındığımız liman mazeretlerimizdir. Mazeretlere sığınarak kafanızı kuma gömmeye devam mı edeceksiniz? Başarısızlığa doğru attığınız her adım mazeretlerimiz yüzündendir. Kabiliyetsiz olduğumuz, talihsizliğimiz , parasızlığımız, yaşımızın geçmiş olduğu, hasta olduğumuz, ailevi  nedenlerimiz ve daha bir çokları yolumuzda ilerlememizi  engeller. Bizi sürekli beklemeye alır. Kurban rolünü oynamayı bırakıp hayatınızın sorumluluğunu alın. Kendinizi tanıyın ve kendinizle ilgili gerçeklerle yüzleşin. Ve kendinize mazeret üretme yasağı koyun.

Yaratıcı düşünme gücünüzü geliştirin:  Yaratıcı düşünmek bir işi yaparken farklı ve değişik yollar bulmaktır. Herkesin baktığı yöne değil  farklı yönlere bakabilmektir. Bunun için ilk önce imkansız kelimesini düşüncelerinizden ve konuşmalarınızdan kaldırın. Unutmayın, hiçbir şey imkansız değildir, siz onu imkansız kılana kadar.  Yaratıcı düşünen insanlar esnek olur, yargılamaz, deneyimlerinden öğrenir ve özgün olur.  İlk adım yapacağınıza inanmaktır. İnanmak çözüme ulaşmanın yoludur. Yeni şeyler deneyin, yeni  insanlarla tanışın, yeni  fikir ve önerilere açık olun. İnsanlara karşı olumlu olun ve olumlu düşünün. Soru sorun ve dinleyin aldığınız cevaplar size güzel  fikirler verecektir. Yaratıcı düşünüp hayal kurun. Yapmak istediğiniz işi ve olmak istediğiniz kişiyi zihninizde canlandırın. Bu görüntüye  duygularınızı  ekleyin ve davranışlarınıza yansıtın. Kendinizi  başarıya odaklayın. Düşüncelerimiz ister olumlu ister olumsuz olsun sürekli beslenirse daha da güçlenir.

 

Başarınız için ne kadar çok çalışırsanız çalışın, eğer düşünceleriniz korku ve başarısızlık dolu ise, çabalarınızı yok ederler ve başarınızı imkansız yaparlar.” Baudjuin

 

Başarı sizi bekliyor ve peki siz neyi bekliyorsunuz?

Sevgilerimle,

Filiz Ünlü

 

 

 

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla