Maske Kimliklerimiz

Slayt2

 

Olduğun gibi misin yoksa yaşadığın gibi misin. Gerçekten sen kimsin?

Hepimizin içinde gerçek bir BEN vardır. Ama yaşantımız gereği  bu BEN’i  hep arka planda bırakırız. Onun ihtiyaçlarını gidermek için hep farklı yollara gireriz.  Gerek  toplumun yaşam koşullarına göre  gerekse çevremizdekilerin bize öngördükleri yaşam arasında gidip geliriz.

Gerçek  Ben ile izlediğimiz bu yollar birbirine ters düşmeye başladığında ben kendine bir maske geliştirir ve bunu düzenli olarak kullanmaya başlar. Ve zamanla bu maskenin arkasında ikinci bir gölge Ben’le yaşamaya devam ederiz.

Örneğin ; yeni bir arkadaş grubuna girdiniz. Gerçek kişiliğiniz bu insanlarla uyuşmasa da onlarla bir arada olmak için onlarmış gibi davranış sergiler ve kendinizi o gruba dahil edersiniz veya çalıştığınız bir işyerinde yaptığınız iş sizi memnun etmese de istemeyerek de olsa o işte çalışmaya ve başkalarının ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik zorunlu bir yaşantıda hayatınıza devam edersiniz. İşte bu zorunlu ve istemeyerek yaptığımız her şey bizim ‘’maske kimliğimizdir.’’

Zamanla maske kimliğe öyle bir alışırız ki  bu davranışlarımızdan çıkar görselliğimizin değişimine kadar gider. Onlar gibi davranır, onlar gibi konuşur, giyimlerimiz bile onlar gibi olur. BEN , maske kimlikle özdeşleşmeye başlar ama biz bunun farkında olmayız. Bulunduğunuz ortamlarda özgürce kendinizi ifade edemiyor, özgürce davranmıyorsanız o sizin gerçek benliğiniz değildir. Sadece nasıl yaşıyorsanız O sunuz.

Böyle bir durumda olup olmadığınız anlamak için kendinizi gerçekten tanıyor olmanız gerekir. Hepimizin hayatta üstlendiği kimlikler vardır. Sadece bu kimliklerin sizin  için doğru olup olmadığını sorgulayın.

Hayatınızda üstlendiğiniz rollerden memnun musunuz?

Kendi gerçeklerinizle mi yoksa başkalarının gerçekleri ile mi yaşıyorsunuz ?

Aslında hiç istemediğiniz halde neleri yapmak zorunda kalıyorsunuz?

Kendi doğrularınızla mı gidiyorsunuz yoksa boyun mu eğiyorsunuz?

Hayatınızda değiştirmeyi istediğiniz şeyler varsa öncelikle hangilerini değiştirmek isterdiniz?

Ve son olarak yaşamınızda GERÇEKTEN  MUTLU musunuz?

Başkaları için bir şey olmayın kendiniz için SİZ olun.

Sevgiler,

Filiz Ünlü

 

 

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla