Düşüncelerinizi Yönetme Cesaretini Gösterin

filizünlü BERTO

 

Yaşantımızı yönetmenin yolu düşünce gücümüzü geliştirerek bilinçli olmaktır. Bilinç hali düşünceyi farkında olarak kullanmamızdır. Bilinç çiftçi, düşünceler tohum, bilinçaltı topraktır. Yani ne ekersek onu biçeriz. Sabah kalktığımız andan itibaren gece yatıncaya kadar bulunduğumuz durum bilinç (üst bilinç) halimizdir. Ama düşüncenin bilinçaltı kullanımı yirmi dört saat sürer.

Bütün insanlar ortak bir bilince sahiptir. Bu evrenin yaratıcı bilincidir. Biz buna kolektif bilinç, düşünce ırmağı veya kuantum bileşik alan deriz. Zihnimizde oluşturduğumuz her düşünceyi bu alana gönderir ve o an hangi duygusal bir hal içindeysek o düşünceyi bu alandan bilinçaltımıza çekeriz.
Düşünmek demek, düşünceyi kendi algılamamız ölçüsünde bu düşünce ırmağından kullanmak demektir. Zihnimizde ürettiğimiz olumlu veya olumsuz düşünceler duygular yoluyla bilinçaltımıza iner. Duygu ve düşüncelerimiz birer enerjidir. Bizler de evrende titreşen varlıklarız. Hissettiğimiz öfke, korku, nefret, suçluluk gibi duygular enerjimizi düşürür. Öğrenmemiz gereken; yaşamımızda ne istiyorsak o istekleri çekmek için düşüncelerimiz ya da bu titreşen enerjimiz ile bu uyumu nasıl yakalayacağımızdır.

Parasının olmadığını düşünen bir insan para ile ilgili olumsuz duygu ve düşüncelere sahip olur. Sürekli korku enerjisi üreten birinin ilişkilerinde, iş hayatında sorunlar ve bedeninde rahatsızlıklar meydana gelir. Ürettiğimiz ve negatif olan bu korku enerjisi tüm hayatımızı olumsuz etkiler. Yoğun bir düşünce ve duygunun insanı etkilememesi mümkün değildir. Sürekli acı, korku, değersizlik, başarısızlık, güvensizlik gibi duygular üreterek hayatımızda sorunlara neden olan biziz. Ürettiğimiz bu duygusal enerjiler bütün hayatımızı etkiler.

Bilinçaltımızı olumlu bir hale getirmenin en etkili yolu konuşmalarımız içinde bulunan olumsuz ve zararsız gibi görünen ifadeleri çıkarmaktır. Konuşmalarımızda kullandığımız olumsuz sözcükler aklımızdan geçen olumsuz düşünceler tek başlarına zararsız gibi görünseler de bir zaman sonra bilinçaltımızda son derece zararlı etkilere yol açarlar. Bilinçaltımız bizim sadık hizmetçimizdir. Bunları uygulamak için gerekli kişileri ve olayları karşımıza çıkartır. Bizim verdiğimiz talimatları alır ve koşulsuz olarak uygular. Bizler bu talimatları çoğu zaman farkında olmadan veririz. Kendi kendimize devamlı olumlu veya olumsuz sözler söyleyip telkinde bulunduğumuzda zamanla bilinçaltının o yönde çalışmasını sağlarız.
İşte bu yüzden düşüncelerimizi istemediklerimize değil istediğimiz şeylere yönlendirelim. Domates sevmeyen birinin bahçesine domates ekmesi saçma olur. Düşünce bahçemizde hakimiyet kuramazsak bilinçaltımız zararımıza çalışır. Bizler hayatımızı düşündüklerimizle şekillendiririz. Hermes der ki ; ‘’ İçerideki neyse dışarıdaki de odur.’’ Bilincimiz hayatımızın %5 ‘ ini yönetiyorsa, bilinçaltımız da %95 ‘ini yönetiyor.
Hayata direnmenin, başkalarını suçlamanın, nefret duygusuyla yaşamanın kendimize zarar verdiğini fark ettiğimizde düşüncelerimizi ve kendimizi yönetme üzerinde çalışmaya başladığımız andan itibaren her şeyi yönetmeye başlarız. Düşüncelerimizin efendisi oluruz.

Sevgilerimle,
Filiz Ünlü
 

Hakkında Filiz Unlu

Cevapla