YAZILARIM

Sezgilerimiz Bize Neler Söylüyor.

11193223_10206132309008096_9032564787022483942_n

Sezgi, her türlü bilişsel rol oynayan temel zihinsel bir eylemdir. Sezgilerimiz bizim yaşantımız ile ilgili seçimler yaparken kendimiz,çevre ve dünya ile ilgili bilgi akışı sağlayan bilge yanımızdır. Genel anlamda herkesin söylediği 6.his veya içe doğan bir histir. Sezgilerine güvenen insanlar yaşantılarında daha mutlu, başarılı olmaya ve kendilerine sınırsız olanaklar açmaya yönelirler. Sezgilerimize kulak verdiğimizde ve buna göre davrand…ığımızda hayatımızla ilgili ... Devamını Oku »

Yaratıcılık; Aynı Şeye Bakıp Farklı Şeyler Görmek

berto

  Günümüz teknolojisinde  bütün bilgilerin ortada olduğunu düşünecek olursak, bizi diğer insanlardan farklı kılacak yeni fikirler ortaya atıp yeteneğimizi kullanabileceğimiz ve yaşamda fark yaratabileceğimiz bir özelliğe sahip olmamız gerekir. Bu da YARATCI DÜŞÜNME BECERİSİ’ ne  sahip olmaktır. Yaratıcılık dünyayı  ve kendimizi değiştirme eylemidir. Yaratıcılık orijinal olmak, hayal gücünü kullanmak, bilinçaltımızda sakladığımız bilgileri hızlı ve akıcı bir şekilde kullanmak, yeni şeyler ... Devamını Oku »

Başarının Yolu Özgür Olmaktan Geçer

1458492_10205469281672827_302208168167051141_n

  Hepimiz hayatta yaşam kalitemizi yükseltmek, başarılı olmak ve daha iyi şartlar altında yaşamak isteriz. Peki sizin yaşantınız ne durum da? İyimi, kötü mü?  eh işte idare ediyorum diyenlerden misiniz? Veya  ben hayatımda istediğim her şeyi  gerçekleştiriyorum ve başarılıyım diyebiliyorsanız o zaman özgürsünüz demektir.  Evet başarı özgür olmaktır. Endişeden, korkudan, hüsrana uğramaktan, başarısızlık kaygısından kurtulup hayatınızı ve hayatınızda size bağlı ... Devamını Oku »

Kişisel İnançlarımız Üzerine

Slayt1

  Bizler kolektif düşüncelerimizle şu anda yaşadığımız gerçekliğimizi yaratıyoruz.  Bireysel düşüncelerimiz kollektif bütünün bir parçasıdır. Çevremizde, hayatımızda ve dünyamızda değişiklik olsun istiyorsak  öncelikle bu konuda kendi düşünce şeklimizi değiştirmek zorundayız. Olumsuz düşüncelerimiz bizi baskı altında tutan yaratıcı potansiyelimizi sınırlayan düşüncelerdir. Peki bu inançlar nasıl ortaya çıkıyor? Her şey düşünceyle başlar, bir fikir bize sunulur ; bu büyüklerimizden, çevremizden, öğretmenlerimizden, bir ... Devamını Oku »

Maske Kimliklerimiz

Slayt2

  Olduğun gibi misin yoksa yaşadığın gibi misin. Gerçekten sen kimsin? Hepimizin içinde gerçek bir BEN vardır. Ama yaşantımız gereği  bu BEN’i  hep arka planda bırakırız. Onun ihtiyaçlarını gidermek için hep farklı yollara gireriz.  Gerek  toplumun yaşam koşullarına göre  gerekse çevremizdekilerin bize öngördükleri yaşam arasında gidip geliriz. Gerçek  Ben ile izlediğimiz bu yollar birbirine ters düşmeye başladığında ben kendine bir ... Devamını Oku »

Düşüncelerinizi Yönetme Cesaretini Gösterin

filizünlü BERTO

  Yaşantımızı yönetmenin yolu düşünce gücümüzü geliştirerek bilinçli olmaktır. Bilinç hali düşünceyi farkında olarak kullanmamızdır. Bilinç çiftçi, düşünceler tohum, bilinçaltı topraktır. Yani ne ekersek onu biçeriz. Sabah kalktığımız andan itibaren gece yatıncaya kadar bulunduğumuz durum bilinç (üst bilinç) halimizdir. Ama düşüncenin bilinçaltı kullanımı yirmi dört saat sürer. Bütün insanlar ortak bir bilince sahiptir. Bu evrenin yaratıcı bilincidir. Biz buna kolektif ... Devamını Oku »

Bilinçaltı Düşüncelerimiz Hayatımızı Nasıl Etkiler

bilincalti

  BİLİNÇ -bir kişinin kendi varlığının, duyularının, düşüncelerinin, çevresinin farkında olması” olarak da tanımlanır. İç durumumuzu sorgulayarak bir şeylerin farkında oluruz ve bilinçli bir varlık olduğumuzu hissederiz ve bilincin en önemli noktası da budur. Özel olarak hissedilen “ben” bilincin temel kavramıdır. Yani benlik halimizdir. Farkında olmadan işlenen bilgi, ancak bilinçli davranışlarımızı etkiler.Bilinç kişinin iradesi ile yaptığı her şey diyebiliriz. Bilinç ... Devamını Oku »

Sorunlarımızla Nasıl Başederiz

sorunlar

Hayatımızda iyi veya kötü başımıza ne gelirse ve ne yaşarsak yaşayalım bunların kaynağı bizleriz. Yaşadığımız olaylar, farkında olarak veya olmayarak zihnimizden geçirdiğimiz düşüncelerimizin yaşantımızda maddeleşmiş halidir. Zihnimizden geçen her bir düşünce enerji formudur. Düşüncelerimizle olayları hayatımıza çeker ve olmasına izin veririz. Peki bu olumsuzluklarla nasıl başa çıkacağız?  Yaşadığımız olumsuz olaylar yaşamımızı yönetmeye başladıysa bir yerlerde yanlış yapıyoruz demektir. Yaşanan negatif ... Devamını Oku »

Şimdi Tam Zamanı Hayatı Ertelemeyin

tamzaman

  Ertelediklerimiz başkasına sunduğumuz fırsatlardır. Bugününü erteleyen yarınını göremez… Yapacağımız işlerde söyleyeceğimiz sözlerde neden erteleme ihtiyacı duyarız? Nasıl yapacağımızı bilmediğimizden mi? Mükemmel olduğumuzdan mı? Kendimize olan güvenin eksik veya yetersiz olduğundan mı? Sürekli bunu daha sonra yaparım deriz. Erteleyerek sadece kendimizin değil karşımızda ki insanın da zamanını erteleriz. Ertelemek alışkanlık halini almaya başladığı zaman hayatımızda ki her şeyi ertelemeye başlarız. ... Devamını Oku »

Kelimelerin Ve Düşüncelerin Gücü

kelime

Çevremizdeki insanların konuşmalarında veya kendi konuşmalarımızda zaman zaman farkında olmadan kullandığımız olumsuz kelimelerle kendimize kısıtlar ve kalıplara sokarız. İşe gitmek zorundayım…Şunu yapmak zorundayım,bunu yapmak zorundayım. Zorundayım… zorundayım… Ne kadar kısıtlayıcı bir kelime. Bunun yerine yapmayı seçiyorum diyebiliriz. ‘’İşe gitmeyi seçiyorum çünkü geçimimi sağlıyorum.’’ ‘Çünkü kiramı ödeyebiliyorum’ gibi… Bu kalıp bize farklı bir bakış açısı kazandırır. Sonuçta hepimiz tercihlerimizle yaşamıyor muyuz? ... Devamını Oku »